KAGGLE! Veri Bilimi Platformu ?

Veri Bilimi Platformu  KAGGLE ?

Sanırım söz konusu Kaggle, internetin en büyük veri bilimi platformu ve şu an gezindiğiniz bu web sitesinin domaininin (veribilimi.net) taşıdığı üzere veri bilimi için olmazsa olmaz bir yapılanma. Kaggle veri analizi, veri görselleştirme, istatistik, makine öğrenmesi, yapay zeka ve derin öğrenme gibi bilim disiplinlerini içinde barındıran geniş bir oluşum. Kullanıcılar sisteme kendi bilgilerini girerek üye oluyorlar ve kaggle’in tüm imkanlarından faydalanabiliyorlar.

Kaggle’in nimetleri?

Kaggle’da pek çok yarışma düzenlenir. Yarışmalar kurum ve kuruluşların başlattığı analiz edilmesi gereken veri setlerinin baz alındığı ve tüm kaggle kullanıcılarının yeteneklerini sergileyerek ödül kazanmaya çalıştığı etkinlikler olabilir. Böylelikle kaggle kullanıcılara kendilerini geliştirmeleri, yenilikleri sıkı takip eden ve herkesten daha iyi olmaya çalışan kişiler olmaya sürükler. Onları rekabet ederek gelişmeye teşvik edebilir. Ödülü kazanan grup veya kişi veri seti üzerine yazdığı tüm kodları açıklamak mecburiyetindedir. Yani daha sonra isteyen kaggle kullanıcısı hangi araçların ne kadar işe yaradığını da gözlemleyebilir. Uzun lafın kısası kaggle veri bilimi konusunda bir şeyler yapmak isteyen kişiler için bulunmaz bir fırsat.

Kaggle kimin işi, kimin icadı?

Google’ın icadi olmasa da 2017 yılında Google, Kaggle’i satın aldı. Bu arada kaggle elbette ücretsiz. Kaggle’da rank sistemi mevcut ve güzel bir iş teklifi almanız ise işten bile değil. Öte yandan iş başvurularınızda kaggle profiliniz de eminim kayda değer bir yer tutar.

Kaggle’da neler dönüyor?

Neler dönmüyor ki? Kurumların veya insanların yüklediği binlerce veri seti var. İlginizi çeken bir konu hakkında veri analizi yaparak işe başlayabilirsiniz. Ayrıca çok fazla veri seti üzerinde beginner tutorial gibi başlıklar göreceksiniz. Bu daha önce veri bilimi ile uğraşmamış fakat uğraşmak isteyen bir şeyler öğrenmek isteyen kişiler için var.

Neden veri bilimi ile uğraşayım ki?

Doğru soru neden uğraşmayayım olacaktı. Veri, veri, veri, yaşadığımız dünyadaki tüm maddelerin kimyasal ve fiziksel yapı taşını oluşturan şey atom değil veri oldu sanki. Artık nesnelerin internetini,(Internet of Things.) nesnelerin birbiri ile olan haberleşmesini konuşur hale geldik. Aklınıza gelebilecek her şey ama her şey veriden ibaret. Veri asla uyumaz. (Data never sleeps.) Verileri, onlardan anlamlı bilgiler oluşturacak hatta geleceği de tahmin ettirecek hale getirdiğinizde yani onları işlediğinizde artık her şeye hükmedebilirsiniz.

Kaggle sosyal bir platform!

Kaggle’da insanların oluşturduğu veri setlerini analiz edebileceğiniz gibi, (analiz ettiğiniz o veri setini işledikten sonra ona kernel deriz.) kendi kernel’inizi oluşturabilirsiniz. İnsanlar sizin herkese açık(public) kernel’inize yorum bırakabilir, görüşlerini iletebilir. İnsanlar size mesaj atabilir. Siz de diğer insanların kernel’lerine mesaj bırakabilirsiniz. Kaggle’da herkese açık tartışmalara da katılarak kendi fikrinizi her konuda beyan edebilirsiniz.

Kaggle’in ömrü ne kadar?

Henüz çok yeni kurulmuş. Google’ın da desteği ile kendisini uzun yıllar boyu sadece bir kernel arşivi bile olarak garantilediği kesin. Hiçbir çalışma yapılmasa bile şu an binlerce kernel ve binlerce faydalı tartışmalar ve belki yüz binlerce veri seti mevcut. Üstelik bu kadar kısa sürede! Öyle ya veriden daha fazla ne üretiyoruz ki?

Kaggle Bonusu ve En Önemlisi

Bilgisayarınıza Anaconda gibi dev yazılımlar veya IDE’ler kurmadan, veri setleri de dahil olmak üzere hiçbir şey indirmeden verileri işleyebileceğinizi söylesem? Evet kaggle de online olarak istediğiniz veri setine “fork notebook” diyerek onu işlemeye başlayabilirsiniz. Yani bu demek oluyor ki neredeyse internete bağlı (diğer gereksinimleri de idare eden…) her bilgisayardan satır satır online bir şekilde veri işleyebilirsiniz. Evet bu benim için kaggle’i kaggle yapan bir numaralı özellik neredeyse.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir