Python | Map / Filter / Reduce / Iterator Konuları

Map İşlemi

Map tam olarak dilimize harita gibi geçse de ben burada kalıplaştırmak, baskı çıkarmak gibi bir anlamda kullanacağım. Zira bu terimin tam bir türkçe karşılığı yok.

Hemen bir örnek verelim, bir liste olsun elimizde. Listede sınavdan alınan puanlar olsun. Bu listedeki her puanın iki katı olacak şekilde yeni bir liste oluşturmak istesek ne yaparız? Ne yapmalıyız?

Böyle kodlayabiliriz.

Ancak bu işlemi bizim yerimize yapan, o her elemana denk gelecek işlemi bizim belirlediğimiz şekilde yapan diğer bir yöntem de map. Dolayısıyla map sayesinde de bunu yapabiliriz. Nasıl?

Map kullanımı da bu şekilde.

Filter İşlemi

Filter, adından da anlaşılacağı üzere verileri filtrelemek için kullanılır. Birkaç değişken (yani sütun) veriniz olduğunda verideki tüm gözlemleri istediğiniz koşula bağlı filtrelemek isteyebilirsiniz.

Filter kodlaması.

Reduce İşlevi

Reduce işlevinde amaç kümülatif işlemler yapıp nihai sonuca ulaşmaktır. Python da öncelikle import edilmelidir.

Burada x ve y önce 1 ve 2 oluyor ve birbiriyle çarpılıyor, daha sonra x ve y 2, 3 oluyor ve tekrardan birbiriyle çarpılıyor bu şekilde yığılarak ilerliyor ve kümülatif olarak nihai sonucumuz faktoriyeli veriyor.

Iterator

Iterator kullanımı.

Burada iteratoru basit örnekle kodladım. Tekrardan next(iterator) bastırmak istesek devamında bir şey olmadığı için aşağıdaki hatayı verecektir.

Eğer veri yapıları olan linked list konusunu biliyorsanız iterator size daha çok şey çağrıştıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir